صنایع کوچک و نقش نهادسازی در رونق زنجیره های تأمین
مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران در یادداشتی ضمن پرداختن به نقش صنایع کوچک در نهادسازی و رونق زنجیره های تأمین، روز حمایت از صنایع کوچک را به تلاشگران عرصه صنعت تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران، در یادداشت "رامین زارع" آمده است:

شرکت­ های کوچک و متوسط یا همان SME ها که آنرا در برابر صنایع بزرگ قرار می ­دهند و با ویژگی هایی ازجمله ارزش افزوده، نوآوری، اشتغال‌آفرینی و انعطاف‌پذیری بیشتر معرفی می شوند، امروزه نقشی ویژه­ در رونق اقتصاد منطقه­ ای دارد تا جایی که می­ توان گفت این صنایع نه تنها در برابر صنایع بزرگ نبوده، بلکه خود عضو یا بخشی از اجزای زنجیره تأمین، و عامل توسعه مناطق صنعتی هستند. شرکت­ های کوچک و متوسط هر چند در شرایط متلاطم اقتصاد در معرض آسیب­ های بیشتری هستند، ولی امروزه جایگاه  این شرکت ها بواسطه راه مقابله تحریم های تحمیلی برای کشور  مهم است. صنایع کوچک در این برهه از زمان می تواند علاوه بر تأمین نیازهای مردم و صنایع بزرگ در مقابل وابستگی ­های خارجی که در معرض تحریم قرار دارد، زمینه ساز تعاملات بین­ المللی در سطح خرد باشد. تکثیر و رونق کسب و کارهای کوچک در سطح نیازهای جوامع در شرایط تحریم، استراتژی است که می­ تواند جدا از تقویت پایه­ های اقتصادی و توسعه اشتغال در بلند مدت، اثرات کوتاه مدت آن از جمله شکوفایی روحیه خلاقیت، کارآفرینی و شیوه­ ایی برای مقابله رقبای بازارهای بین ­المللی باشد.

اما آنچه برای آینده صنایع کوچک مهم است توجه به نوآوری و ایجاد شبکه ­های نوآوری در صنایع می ­باشد. آنچه امروز بدان نیاز است، با توجه به جایگاه ویژه و مناسب پارک­ های علم و فناوری و شرکت­ های دانش بنیان، توجه به دانش پایه شدن ابعاد مختلف صنعت است که می­ توان منجر به ایجاد مزیت رقابتی در ابعاد رقابت بین­ المللی تجاری و صنعتی شود. ایجاد این مزیت و تکمیل زنجیره تأمین در بستر صنایع کوچک، زمینه ساز ارتباط بین شبکه­ های نوآور و ایجاد شبکه­ ای فراتر در قالب خوشه­ های نوآوری با حضور صنایع بزرگ خواهد شد. ایجاد یک همگرایی بین عناصر بیان شده ما را  در شرایط کنونی، اقتصادی مقاوم و بعد از گذر از آن در موقعیت رقابتی مطلوب قرار خواهد داد.

ضمن تبریک ایام گرامیداشت صنایع کوچک به تلاشگران عرصه صنعت، امید است حالکه ایام بزرگداشت صنایع کوچک را سپری می­ کنیم، در حین بزرگداشت ­ها و نمایشگاه­ ها تدبیری برای تقویت شبکه ­های همکاری در ابعاد مختلف چرخه رونق اقتصادی نیز بیاندیشیم.

رامین زارع – مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران


  • دفتر مركزي: یزد، خیابان مطهری، پارک علم و فناوری، پردیس فناوری اطلاعات، واحد 101
  • آزمايشگاه: يزد، بلوار دانشجو، سه راه تعاون، مجتمع ادارات پارك علم و فناوري يزد- پرديس زيست فناوري و سيستمهاي پيشرفته - مجموعه آزمايشگاه سراميك
  • 035-37260108
  • 035-37260109
  • info@ictdc.com
نماد اعتماد الکترونیکی