اولین رویداد ملی نوآوری های صنعت سرامیک، کاشی و لعاب برگزار شد
اولین رویداد ملی نوآوری های صنعت سرامیک، کاشی و لعاب با حضور جمعی از مسئولان و فعالان صنعت کاشی و سرامیک استان و کشور در سالن همایش های اتاق بازرگانی یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران، اولین رویداد ملی نوآوری های صنعت سرامیک، کاشی و لعاب با حضور جمعی از مسئولان و فعالان صنعت کاشی و سرامیک استان و کشور در سالن همایش های اتاق بازرگانی یزد برگزار شد.
استاندار یزد در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: هر فعالیتی که در حوزه نوآوری و فناوری و در بخش صنعت اتفاق می افتد جزئی از اولویت های استان است و وظیفه مدیران ارشد و مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان حمایت از این نوع حرکت هاست که در کنار بخش خصوصی بتوانند در مسیر جهت‌دهی خوب بخش صنعت به سمت کارهای نوآوری کمک کنند.
محمدعلی طالبی ادامه داد: صنعت کاشی و سرامیک استان امروز یکی از ‌بخش های عمده صنعت است و علاوه بر سهمی که در تولید و ارزش افزوده استان دارد دارای جایگاه بسیار خوبی در کشور است.
وی با اشاره به اینکه در ماه های اخیر در حوزه نوآوری و فناوری در استان اتفاقات خوبی رقم خورده است، ایجاد کارخانه نوآوری در استان و فراهم شدن زمینه های ایجاد کارخانجات نوآوری تخصصی در حوزه نساجی و فولاد را ازجمله این اقدامات عنوان و اظهار امیدواری کرد تا حرکت های نوآورانه در صنعت کاشی و سرامیک نیز منجر به ایجاد کارخانه نوآوری در این حوزه شود.
استاندار یزد با بیان اینکه "حتی اگر از منظر پدافند غیرعامل هم بخواهیم به حوزه کاشی و سرامیک استان توجه کنیم باید دغدغه‌مند این سرمایه گذاری‌های عظیم باشیم"، گفت: صنعت کاشی و سرامیک بخش قابل توجهی از اشتغال استان و ارزآوری کشور و استان را به خود اختصاص داده است و اگر خدای نکرده در حوزه فناوری و نوآوری در این بخش با کمبودهایی مواجه شویم ‌و واحدهای تولیدی ما عملاً نتوانند محصولات خود را بفروشند و تولیداتشان مورد اقبال دنیا قرار نگیرد، آنگاه شاهد بحران هایی در سطح کشور و استان خواهیم بود.
طالبی ادامه داد: باید بتوانیم با تجهیز به علم روز، استفاده از فناوری های نو و دانش متخصصان ایرانی شرایطی را فراهم کنیم که رقابت پذیری ما برای آینده تضمین شده باشد.
عالی ترین مقام اجرایی استان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: قدم زدن در این مسیر با شرایطی که امروز ما در دنیا داریم و هر ازگاهی به بلای تحریم‌های ظالمانه مبتلا می شویم، ضرورت اقتضاء می کند تا در این حوزه آنچه از دستمان برمی‌آید، انجام دهیم تا به نوعی وابستگی های خود را به خارج از کشور کاهش دهیم ‌که خوشبختانه در حال حرکت در این مسیر هستیم و تحریم های جاری در کشور یکی از برکات هایش توجه به نقاط ضعف در بخش تولید بوده که در حال حاضر در حوزه‌های مختلف اقدامات بسیار خوبی در کشور و استان یزد در حال انجام است.
در ادامه میلاد صدرخانلو ضمن معرفی شبکه فن بازار ملی ایران، فن بازار منطقه ای استان یزد را از پرتلاش ترین ها دانست و بیان کرد در تلاشیم فن بازار های تخصصی را در منطقه ی الف نقشه ی جامع علمی کشور ایجاد کنیم تا همرسانی و هم زبانی عرضه و تقاضای فناوری تسریع شود زیرا عرضه کنندگان یک فناوری نیاز دارند تا فناوری عرضه شده آن ها خریداری شود و ما با استفاده از روش ها و ابزار های مختلف به این امر کمک می کنیم.
احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد نیز با اظهار امیدواری نسبت به اینکه رویداد ملی نوآوری صنعت سرامیک، کاشی و لعاب الگوی مناسبی برای همه صنایع و در تمام استان ها باشد، بیان داشت: در همین راستا پارک علم و فناوری یزد به عنوان حامی شرکت های فناور در استان با رویکرد حمایت از بازار این شرکت ها، متولی فن بازار منطقه ای یزد نیز شد. جذب سرمایه و سرمایه گذار برای شرکت ها و مخترعین از طریق برگزاری اینگونه رویدادها را از طریق فن بازار منطقه ای یزد دنبال می کنیم.
فقیه خراسانی افزود: در این فستیوال ها عرضه و تقاضا به یکدیگر مرتبط و متصل می شوند و امروز نوآوران و مخترعین محصولات و نوآوری های خود را در صنعت کاشی و سرامیک ارائه و در معرض دید صنعتگران این عرصه خواهند گذاشت.
محمد روشنفکر رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور این رویداد را یک فستیوال مردم نهاد و جشنواره ای ملی جهت رفع مشکلات تولید کنندگان این صنعت دانست و گفت: فصل جدید توسعه صنعت سرامیک توجه به عرصه نوآوری و فناوری آن است. صنعتگران و سرمایه گذاران با اعتماد به جوانان نوآور در واحدهای تولیدی از آن ها با نگاه ویژه کمک گیرند.
وی با بیان اینکه پرداختن به بخش تحقیق و توسعه هزینه نیست، سرمایه گذاری است که سود آن برداشت می شود، گفت: اگر بر این باورید که تولید کنندگان، سربازان جبهه اقتصادی هستند، در مرکزتوسعه فناوری سرامیک ایران جمع شوید، این اولین گام برای فائق آمدن به مشکلات و موانع تولید است.
عضو هیأت مدیره مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران با اشاره به اینکه شبکه سازی بین عناصر عرضه و تقاضای فناوری در بین انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک، انجمن تولید کنندگان لعاب و رنگدانه های سرامیکی و پارک علم و فناوری یزد به نحو احسن شکل گرفته است، اظهار داشت: ما باید این نهال را آبیاری و محافظت نماییم تا به الگویی برای ایران و سایر استان ها تبدیل شود و تلاش کنیم روز به روز توانمند تر و اثر بخشی آن در صنعت کاشی و سرامیک نمایان تر شود.
گفتنی است در اولین رویداد ملی نوآوری های صنعت سرامیک، کاشی و لعاب، بیش از ۵۰ طرح نوآوری به دبیرخانه این رویداد ملی ارسال شده و شش طرح برگزیده برای سرمایه گذاران و تولیدکنندگان حوزه کاشی، سرامیک و لعاب ارائه گردید که زمینه تعامل طرفین نیز با برگزاری جلسات مشترک فراهم شد. 16 طرح نیز در قالب کتابچه در اختیار حاضرین قرار گرفت. به نقل از رامین زارع مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران در ادامه این رویداد 6 نوآوری منتخب به ارائه دستاوردهای نوآورانه خود و سپس با حضور در جلسات B2B به گفتگوی مستقیم با سرمایه گذاران پرداخته که نهایتاً منجر به عقد چهار تفاهم نامه بین نوآوران و سرمایه گذاران به منظور تجاری سازی و تأمین منابع مالی در این پروژهه های نوآورانه شد.
شایان ذکر است رویداد ملی نوآوری های صنعت سرامیک، کاشی و لعاب توسط فن بازار منطقه استان یزد، مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران و کارگزار فن بازار منطقه ای یزد (سورنا) و با همکاری و حمایت مرکز فن بازار ملی ایران، پارک علم و فناوری یزد، انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور، انجمن صنفی لعاب و رنگدانه های سرامیکی ایران، صندوق نوآوری و شکوفایی، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و شرکت شهرک های صنعتی استان یزد برگزار شد.


  • دفتر مركزي: یزد، خیابان مطهری، پارک علم و فناوری، پردیس فناوری اطلاعات، واحد 101
  • آزمايشگاه: يزد، بلوار دانشجو، سه راه تعاون، مجتمع ادارات پارك علم و فناوري يزد- پرديس زيست فناوري و سيستمهاي پيشرفته - مجموعه آزمايشگاه سراميك
  • 035-37260108
  • 035-37260109
  • info@ictdc.com
نماد اعتماد الکترونیکی